
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.22 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Analog |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 850 mV |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 day ago) |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Accuracy | 3 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 10 V |
| Operating Supply Current | 155 µA |
| Quiescent Current | 82 µA |
| Nominal Supply Current | 82 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Resolution | 10 mV/°C |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05312
Ext.Price$1.05312
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05312 | $1.05312 |
| 10 | $0.86218 | $8.62180 |
| 25 | $0.78313 | $19.57825 |
| 50 | $0.71133 | $35.56650 |
| 100 | $0.64612 | $64.61200 |
| 300 | $0.61872 | $185.61600 |
| 500 | $0.59248 | $296.24000 |
| 1000 | $0.56803 | $568.03000 |
